Kilka słów podsumowania z dwóch różnych punktów widzenia na temat październikowego Salonu Hobby przeczytacie w tym artykule. Niestety zdjęć mało bo Kpt. Nemo był krótko a ja zajęty wieloma rzeczami na hali, nie wyciągnąłem nawet aparatu....
Wena pisarska Kpt. Nemo nie opuszcza i ostro nadrabia zaległości. Tym razem w ramach małego suplementu do jesiennej wycieczki na Kp4 w Bieszczady, kilka słów i obrazków z czerwcowego, rodzinnego wypadu. Dodatkowo, kilkanaście zdjęć z modelarskiego wypadu z Jarosławem na pomiary ET42 do Tarnowskich Gór.
Paweł postanowił przełamać zastój panujący na naszej stronie i napisał kolejną relację z wyjazdu. Tym razem był to wypad w Bieszczady na imprezę fotograficzną na wąskim torze. Przeczytać i obejrzeć zdjęcia możecie w tym artykule.
Kpt. Nemo zamieścił krótką relację z wypadu na linię nr. 25. Więcej szczegółów oraz kilkanaście zdjęć z tego wyjazdu znajdziecie w tym artykule. Zapraszamy do lektury i miłego oglądania.
01.09.2014 wznowiono ruch na linii numer 16 z Łodzi -Widzewa do Zgierza. Zbiegło się to w czasie z uruchomieniem kursów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na tym odcinku. Pierwsze wrażenia spisał niezawodny Kpt. Nemo w tym artykule.
Paweł dopisał parę słów podsumowania i dodał zdjęcie Sami Wiecie Kogo :), zapraszam więc do ponownej lektury.
– Parowozownia w Wolsztynie nie przechodzi do historii. PKP Cargo utrzymuje i będzie utrzymywać ten niezwykły obiekt. Liczymy, że najbliższe tygodnie pozwolą na zakomunikowanie porozumienia – zapewnia Mirosław Kuk, rzecznik spółki.
PKP Cargo zareagowało na nasz wtorkowy artykuł pt. „Wolsztyn przechodzi do historii?”, w którym zwróciliśmy uwagę, że wokół Wolsztyna zapanowała cisza i zarówno Cargo, jak i wielkopolski samorząd od wielu tygodni nie ujawniają, w jaki sposób placówka miałaby funkcjonować w kolejnych latach oraz czy istnieje szansa, że na wielkopolskie szlaki powrócą planowe pociągi parowe, które zawieszono z końcem marca (zastąpiły je autobusy szynowe).
W wakacyjne weekendy na podmiejską trasę 43 do Lutomierska wyjeżdża historyczny skład wagonów 5N + 5ND. To dwunasty rok istnienia wspólnej inicjatywy łódzkiego MPK i Klubu Miłośników Starych Tramwajów oraz trzecie z rzędu wakacje, w które zabytek obsługuje zwykły kurs, a nie specjalnie stworzoną dla niego linię.
W miniony weekend rozpoczął się kolejny sezon funkcjonowania Tramwajowej Linii Turystycznej – wspólnego przedsięwzięcia MPK-Łódź i największego łódzkiego stowarzyszenia hobbystów komunikacji – Klubu Miłośników Starych Tramwajów. Od kilku lat współorganizatorem jest także Zarząd Dróg i Transportu, dzięki czemu kursy zabytkowego taboru włączone są do systemu miejskiego transportu zbiorowego i obowiązują w nich standardowe bilety łódzkiej komunikacji miejskiej.
Jesienią na terenie podziemnego dworca Łódź Fabryczna pojawią się pierwsze szyny. - Do prac związanych z ich układaniem przystąpimy we wrześniu - zapowiada dyrektor kontraktu z ramienia konsorcjum Torpol - Astaldi - PBDiM - Intercor Marcin Zaremba.
Na razie, wedle słów dyrektora, wykonawca rozpoczął tworzenie płyty peronów i części stacji związanej z obsługą pociągów. Prace pod ziemią mają przebiegać zgodnie z planem. Praktycznie zakończona jest już też konstrukcja tunelu do ul. Kopcińskiego.
Trwa rewitalizacja połączenia Koluszki – Częstochowa na linii kolejowej nr 1, czyli tzw. Wiedence. Ma pozwolić na skrócenie podróży pociągiem o pół godziny. Inwestor wyda na to pół miliarda złotych.
Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych obejmuje przebudowę 125 kilometrów torów i kilkudziesięciu rozjazdów. Podróżni skorzystają z 43 gruntownie odnowionych i wygodniejszych peronów. Wzrośnie również bezpieczeństwo na 21 przejazdach kolejowych, gdzie zostaną zainstalowane nowe urządzenia ostrzegające kierowców przed nadjeżdżającym pociągiem.
Łódzki Zarząd Dróg i Transportu ogłosił wyniki konsultacji z mieszkańcami Starego Widzewa na temat kształtu skrzyżowania ul. Niciarnianej z torami przebudowywanej linii kolejowej nr 17. Niespodzianek nie było: na przeszło 200 uczestników konsultacji wariant z poprowadzeniem jezdni górą wybrały jedynie dwie osoby. 216 mieszkańców opowiedziało się za budową tunelu drogowego.
Konsultacje prowadzono od 22 do 30 maja. Lokatorzy budynków sąsiadujących z terenem inwestycji mogli wyrażać swoje opinie poprzez wypełnianie formularzy w formie papierowej lub elektronicznej. 26 maja zorganizowano także otwarte spotkanie z mieszkańcami.
Rzecznik ZDiT Wojciech Kubik informuje, że zarządca infrastruktury kolejowej został powiadomiony o wynikach. - Ruch leży teraz po jego stronie. Myślę jednak, że PKP PLK zastosuje się do sugestii mieszkańców - informuje.
– Bardzo chciałbym się mylić, ale obawiam się, że historia wolsztyńskiej parowozowni niestety zatoczyła koło – pisze Paweł Rydzyński, dziennikarz „RK”.
Minęły 3 miesiące, odkąd z wielkopolskich linii zniknęły planowe pociągi prowadzone trakcją parową. Wolsztyn jest (był?) ostatnią parowozownią w Europie z regularnym ruchem pasażerskim na normalnych torach. Do końca marca br. codziennie uruchamiane były pociągi na trasie do Leszna, nie tak dawno pociągi z parowozami kursowały także do Poznania. Wolsztyn był magnesem przyciągającym miłośników kolei z całego świata. I to nie jest żadna przesada. Codziennie w pociągach – i na drogach prowadzących wzdłuż linii kolejowych – można było spotkać kolejowych fanatyków z aparatami i kamerami. Warto zauważyć, że prowincjonalny przecież Wolsztyn cechuje się jednym z najwyższych w skali woj. wielkopolskiego wskaźników miejsc noclegowych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
Przetarg na studium integracji dla linii nr 15 i 531
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego chce zbadać potencjał dalszego rozwoju połączenia kolejowego Łódź – Łowicz oraz efekty dotychczasowej modernizacji odcinka Zgierz – Bednary. Wykonawca opracowania „Studium integracji transportu kolejowego z innymi środkami transportu na przykładzie linii kolejowych nr 15, 531 Łódź Kaliska - Zgierz - Łowicz Główny” ma zostać wyłoniony w przetargu.
– Od autorów opracowania będziemy przede wszystkim oczekiwali wskazania propozycji możliwości rozwoju sieci transportowej z uwzględnieniem priorytetu transportu kolejowego – wyjaśnia przedstawiciel Departamentu Infrastruktury UMWŁ. Wykonawca powinien także zasugerować działania prowadzące do zwiększania liczby pasażerów w transporcie publicznym zbiorowym. Chodzi w szczególności o innowacje w zakresie organizacji przewozów i inwestycji infrastrukturalnych.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejną relacją z wypadu do Wolsztyna, tym razem na Paradę parowozów, autorstwa naszego przesympatycznego kolegi, Pawła Radeckiego.
Tomaszów Maz. czasowo bez pociągów do Opoczna i Drzewicy
Przez całe wakacje pociągi pasażerskie nie będą jeździć z Tomaszowa Mazowieckiego na wschód. Składy Przewozów Regionalnych do Drzewicy zostaną częściowo zastąpione autobusami, zaś PKP IC skieruje swoje kursy objazdami. Pewne utrudnienia wystąpią też na linii do Opoczna, gdzie PKP PLK wymieni szyny.
W związku z prowadzonymi w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego pracami torowymi miasto straci na cały okres wakacji kolejowe połączenia dalekobieżne. Jak informowaliśmy w maju, pociągi TLK ze Szczecina i z Poznania do Krakowa będą kursować zmienioną trasą przez Zduńską Wolę-Karsznice – muszą ominąć także inny zamknięty odcinek pomiędzy Łodzią Kaliską a Kutnem. Dodatkowe składy łącznikowe obsłużą tylko omijaną aglomerację łódzką. Leżący na wschód od niej Tomaszów nie uzyska żadnej formy komunikacji zastępczej.
W przeddzień startu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej transport drogowy w regionie łódzkim znów rośnie w siłę. 1 czerwca przybyło 20 nowych kursów bezpośrednio konkurujących z pociągami do Koluszek. Choć póki co przewoźnikiem kolejowym na tej trasie pozostanie PR, wkrótce połączenie przejmie ŁKA.
Do pierwszego kursu obsługiwanego przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną pozostały niecałe dwa tygodnie. Choć wojewódzka spółka przejmie na razie tylko pewną część ruchu do Zduńskiej Woli i Sieradza, debiut przewoźnika ma być początkiem tworzenia spójnego systemu transportowego przywracającego kolei w regionie łódzkim większą niż dziś rangę. Za kilka lat podróżni mają mieć wiele powodów, by przesiąść się na pociąg – wygodny tabor, dużą częstotliwość kursów, częściowo zintegrowaną z komunikacją miejską taryfę.